مقالات

چگونه لحاف و روتختی هارا بشوریم؟

نگهداری از لحاف زمستانی و به طور کلی کالای خواب بسیلر ساده به نظر میرسد.اما جالب است بدانید که یک لحاف تنها زمانی عمر طولانی خواهد داشت که به صورت کاملا اصولی تمیز و نگهداری شود.لحاف زمستانی باید در شرایطی مطلوب به دور از هرگونه حشره و آسیب های ناشی از دمای هوا قرار گیرد تا مانند روز اول ظاهر و فرم عالی اولیه را حفظ نماید.

اگر به دنبال مطلبی هستید که به شما در نحوه شستشو روتختی ها و لحاف هایتان کمک کند این وبلاگ را تا آخر بخوانید.

شستن ملحفه‌ ها

یکی از نکات مهم در شستن لحاف و ملحفه ها شستشو با ماشین لباسشویی است. زیرا در شستشوی دستی امکان باقی ماندن مواد شوینده به دلیل عدم آبکشی صحیح و سنگین بودن وزن کالاهای خواب پس از خیس شدن می باشد، که در نتیجه باعث آلرژی و ایجاد حساسیت های پوستی می شود. بنابراین اگر به هر دلیلی امکان استفاده از ماشین لباسشویی را نداشتید حتما چندین بار عمل آبکشی را انجام داده و از پودر شستشوی کمتری استفاده نمایید.

در هنگام شستشو ملحفه ها با ماشین لباسشویی حتما به نکات زیر توجه نمایید: 

  • پیش از شستشو ملحفه ها لکه های موجود روی آن را از بین ببرید.
  • هرگز ملحفه‌ را با لباس‌ها نشویید چون ممکن است باعث رنگ دادگی و تغییر رنگ ملحفه های شما شود. 
  • بهتر است ملحفه‌ها را با آب گرم و صابون بشویید و داخل خشک‌ کن کاملا خشک نمایید.
  • همچنین یکی از روش‌های طبیعی برای روشن شدن ملحفه‌های سفید، اضافه کردن ¼ پیمانه آبلیمو و شستن آن با آب ‌گرم است.
  • برای جلوگیری از آسیب رساندن به بافت پارچه ملحفه‌ ها را به صورت گرد داخل ماشین لباسشویی قرار دهید، این کار از کشیدگی و تغییر شکل آن جلوگیری می‌کند.

 

اجتناب از اشتباهات متداول در شستن ملحفه ها

برای تمیز کردن ملحفه های تخت نباید به راحتی آن ها را در ماشین قرار دهید، بدون هیچ توجهی به اجتناب از اشتباهات رایج، اگر پیش از شروع فرآیند تمیز کردن از اشتباهات پیشگیری کنید، می توانید از استرسی که می تواند خواب را خراب کند، خودتان را نجات دهید.

 

کم کردن اضافه بارِ ماشین های شستشو;

همه ماشین های شستشو هم اندازه نیستند و نمی توانند بارهای بزرگ را تحمل کنند.، یک ملحفه ی تخت دو نفره ی بزرگ می تواند کاملا فضای ماشین لباسشویی را اشغال کند .

 

تنظیمات اشتباه ماشین شستشو:

به طور کلی ، تنظیمات قوی ِ شستشو برای پارچه های کثیف محسوب می شود، مانند لباس های کار و ملحفه ها باید در شستشو در یک تنظیمات معمولی قرار گیرند، تنظیمات معمولی نیز برای جلوگیری از چروک شدن بیش از حد موثر است.

 

بیش از حد خشک کردن:

از آنجا که رو تختی ها فضای زیادی را اشغال می کنند، به نظر می رسد که ممکن است طول بکشد تا خشک شوند.

 

خشک کردن ملحفه های تخت با حوله:

اشتباه بزرگ این است که هنگام خشک کردن یعنی پهن کردن روبا حوله روی ملحفه های تخت را بکشید، حوله ضخیم تر و قوی تر از ملحفه است و زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارد، ملحفه های نویِ امروزی باید بلافاصله پس از خرید و قبل از انداختن روی تخت شسته شوند، سپس ملحفه باید به طور منظم حداقل یک بار در هفته تمیز شود.

 

خشک کردن ملحفه ها:

خشک کن باعث می شود ملحفه قبل از قرار گیری روی تخت، نرم شود، یک محیط بسیار گرم می تواند باعث شود که ملحفه ها عمر کوتاه تری داشته باشند.

 

ملحفه های جدید را چگونه بشوریم؟

ملحفه های تازه که از بسته در آورده می شوند، ممکن است بدلیل مواد شیمیایی اضافه شده در طول فرایند تولید کمی زبر باشند، مواد شوینده معمولی می توانند در مواد شیمیایی قفل شوند و از این طریق مانع نرم شدن نهایی ملحفه تختخواب شوند، برای مقابله با این موضوع، مهم این است که قبل از استفاده از ملحفه ، آن را با جوش شیرین و سرکه ، بشورید، از یک فنجان جوش شیرین استفاده کنید تا شستشو را شروع کنید و سپس یک فنجان سرکه سفید را به چرخه شستشو اضافه کنید، بعد از این شستشو ، ملحفه های تخت برای استفاده آماده می شوند.

 

پاک کننده ی لکه های ملحفه:

رو تختی ها لک می شوند، چه از بیماری و یا غذا، و یا فقط زندگی و خوابیدن عادی، اگر بتوانید همان موقع که لک می شوند اقدام به تمیز کردن آن کنید، به نتایج بهتری برای از بین بردن آن دست پیدا می کنید.

 

لکه های تازه:

ملحفه ی رو تختی و یا رو بالشتی را در بیاورید و لکه ی آن را با آب سرد تمیز کنید.

 

خون:

آب سرد اولین دفاع برای مبارزه با لکه های خون است، اگر آب به تنهایی کار نکند، اضافه کردن کمی از شامپو یا مواد شوینده برای کمک به شستشوی مناسب است.

 

روغن بدن:

خوابیدن بین ملحفه های رو تختی و روی رو بالشتی، روغن را از بدن و مو بر روی ملحفه انتقال می دهد، برای لکه های روغن بدن، ملحفه ها را در ماشین لباسشویی با یک چهارم فنجان بوراکس با کمی صابون های مایع ظرفشویی مخلوط کنید و یک سوم فنجان سرکه سفید به آب اضافه کنید و طبق آنچه در بخش خانه داری نمناک گفته شده است پس از خیساندن سی دقیقه ای در مخلوط انها را در اب گرم قرار دهید، دوم خشک کردن ملحفه ی تخت رنگی، یک نقطه که سایه ای بیشتری دارد پیدا کنید تا از بی رنگ شدن پارچه جلوگیری شود، برای جلوگیری از آسیب های باد، ملحفه را در گوشه ها قرار دهید و نه در وسط.

 

 

شستن پتوها

پتوها را باید پیش از شستشو به چند دسته تقسیم کرد، و هر کدام را متناسب با نوع شان شست.

به طور مثال پتوهای پشمی را باید با آب سرد بشویید و روی دور کم ماشین لباسشویی خشک کنید.

همچنین پتوهای خاص مثل پتوهای برقی و یا پتوهای موهر را خشکشویی بدهید، چرا که شستشوی خاصی را نیاز دارند که ممکن است شستشوهای معمولی به آن ها آسیب برساند.

شستن روتختی ها

در هنگام شستشو رو تختی ها دقت کنید که رنگشان ثابت باشد، برای اطمینان از این موضوع قبل از شستشوی کامل، قسمتی از روتختی را امتحان کنید، به این صورت که گوشه ی مخفی از روتختی را داخل کمی ماده شوینده فرو ببرید و به رنگ آن توجه کنید. در صورت تغییر رنگ، آن را برای شستشو به خشک‌ شویی بدهید، همچنین روتختی ها را با آب سرد بشویید و درجه خشک‌ کن را روی دمای کم بگذارید و پس از آن در هوای آزاد خشک نمایید.

نکته: توجه داشته باشید که تمامی کالاهای خواب را پس از شستشو در هوای آزاد و نور آفتاب خشک نمایید.

 

 

شستن لحاف ها

برای شستن لحاف ها از همان ترفندهای ارائه شده برای روتختی ها کمک بگیرید. اما در صورتی که لحاف شما با پنبه پر شده است بهتر است شستشو را با دست انجام دهید و بعد از چندین بار آبکشی در هوای آزاد خشک نمایید، همچنین لحاف های پر و یا پشم شیشه را برای شستشو به خشکشویی بسپارید.

شستن روبالشی ها

شستن روبالشی ها را مانند سایر کالاهای خواب پیش بگیرید و تنها به چند نکته توجه داشته باشید که:

  • یش از شستن روبالشی ها آنها را تکان دهید تا گردو غبارشان از بین برود.
  • برای شستن روبالشتی‌ ها از آب سرد استفاده کنید و با درجه سرد خشک کنید.
  • بعد از شستن روبالشی ها حتما آن ها را در هوای آزاد و نور خورشید خشک نمایید.

 

 

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *